Home
 

Užasan događaj u našem gradu – dokad više???

Sinoć su u naselju Zagrad u Velikoj Kladuši sedamnaestogodišnju djevojčicu napali psi lutalice te joj zadali ozbiljne tjelesne rane, nakon čega je hitno upućena u Kantonalnu bolnicu Bihać. Više o napadu možete pročitati na portalu www.vkinfo.ba ovdje.
Ove vijesti samo su, nažalost, još jedne u nizu napada na ljude i druge životinje koji se već godinama dešavaju u Velikoj Kladuši. Pa dokad više? Dokad će ovakvi i slični događaji od strane odgovornih ljudi biti percipirani na isti način kao npr. prirodne nepogode i nesreće, tj. da se ne mogu spriječiti? Ovakvi užasni događaji NE MORAJU SE DEŠAVATI. Štoviše, da je Općina Velika Kladuša na pravilan način reagovala još 2009. godine, kada je Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja BiH stupio na snagu, prema kojem se SVAKOJ OPĆINI izričito propisuje obaveza izgradnja azila za napuštene životinje, sada ne bismo svjedočili ovim potresnim slikama. Da je Općina Velika Kladuša 2011. godine na pravilan način pozdravila osnivanje Udruženja za zaštitu životinja „Topla šapa“, kojeg su osnovali Kladuščani za Kladuščane, i primila ga kao efektnu želju nas Kladuščana u obliku civilne inicijative u pomaganju rješavanja ovog problema, sada ne bismo opet dodavali problem pasa lutalica rastućoj listi problema koji kao kuga napadaju naš grad. Udruženje samo nije nikad imalo, niti ima zakonsku obavezu da se brine za pse lutalice – jedino općinska vlast je zakonski zadužena i odgovorna za njegovo sprovođenje, izgradnju azila i brojne druge odgovornosti u vezi sa životinjama. Da su mnogobrojni pokušaji uspostavljanja dijaloga između udruženja i Općine, slanje projekata registracije kućnih ljubimaca, načina financiranja izgradnje azila i mnogih drugih akata koji su dizajnirani da riješe ovaj problem, nailazili na otvoren um i volju lokalne vlasti za saradnjom, sada ne bismo krivo usmjeravali svoj bijes na životinje koje su PO ZAKONU BRIGA IZRIČITO I JEDINO OPĆINE, već razloga za bijes ne bi ni bilo. Pa zaista, dokad više?
opcinaodgovorna
Za informaciju svih građana Velike Kladuše, Udruženje „Topla šapa“ je, nakon bezuspješnih višegodišnjih razgovora s prethodnom i sadašnjom općinskom vlasti, prije više od godinu dana na svjetskom nivou pokrenulo Inicijativu za izgradnju azila za napuštene životinje u Velikoj Kladuši, uz projekte stalne sterilizacije i registracije kućnih ljubimaca, te u kratkom roku prikupilo 4750 potpisa Kladuščana, Bosanaca, ali i dobrih ljudi diljem svijeta, koji su za Veliku Kladušu čuli po ovoj sramoti. Štoviše, samo u prva tri dana prikupljeno je preko 1500 potpisa od prijatelja životinja od Ekvadora do Jemena, od Irske do Južne Afrike, od Pakistana do Ruske Federacije, od Hrvatske do Sjedinjenih Američkih Država, koji su zdušno tražili konačnu izgradnju azila za životinje u Velikoj Kladuši. Međutim, ni svjetski glas nije značio mnogo ka konačnom rješavanju ovog problema – peticija je poslana Općinskom načelniku i Općinskom vijeću, ali od tada kao i dosad – azila nema. Pritom također moramo podsjetiti građane da je prije više od godinu dana Općinski načelnik na lokalnim i regionalnim medijima na sva usta objavljivao da će azil za životinje biti izgrađen do marta 2015. godine, ali mart je došao, a od azila ni „a“. Pa dokad više? Kad se ovakva svjetski razglašena katastrofa ne uzima za ozbiljno, šta bismo onda uopće i mogli očekivati od našeg mirnog okupljanja za azil i protiv nasilja nad životinjama (april 2012. god.) učeničkih inicijativa (izložba likovnih i literarnih radova na temu „Hoćemo azil!“, april 2014.), pomoći u održavanju prve i dosad jedine akcije sterilizacije i kastracije u Velikoj Kladuši (juli 2013.), ili oglašavanja u printanim medijima (članak „Hitna izgradnja azila za životinje prioritet nad prioritetima za općinu Velika Kladuša“, Reprezent, august 2012.), što su bili samo neki od načina kojima je „Topla šapa“ pokušavala da konačno ukaže na hitnu potrebu rješavanja problema pasa lutalica u našoj općini.
U jeku sinoćnjeg napada, ali i u želji da spriječimo eventualna ispoljavanja bijesa na samim životinjama, pozivamo sve građane da svoju zabrinutost i bijes u obliku reagovanja upute na adresu općinske vlasti, jer je Općina Velika Kladuša od 2010. godine, odnosno roka od godinu dana propisanog gorespomenutim zakonom, DUŽNA IZGRADITI AZIL ZA NAPUŠTENE ŽIVOTINJE. Dakle, ne Udruženje, ne neki privatni investitori, već OPĆINA. Azil za životinje nije nemoguća misija niti utopija u ovakvoj ekonomskoj situaciji – već smo nebrojeno mnogo puta apelovali i predstavljali naše rješenje za financiranje azila, ali nekad nismo mogli dobiti ni prijem kod općinske vlasti, a kamoli stupiti u razgovor s istom. Naime, uzimajući brojku od cca 10.000 domaćinstava na području općine Velike Kladuše, da se na račun za smeće pridoda 0,50 KM mjesečno, to bi mjesečno značilo 5.000,00 KM za azil, što bi bilo i više nego dovoljno za hranu i veterinarsku brigu o napuštenim životinjama koje bi tu bile smještene. U razgovoru s brojnim ljudima smo saznali da bi ljudi bili spremni davati i više od toga, samo da im psi lutalice više ne prolaze kroz bašte, ne okupljaju se ispred kuća i javnih mjesta, a da o napadima ne govorimo. Azil je prijeko potreban i iz razloga što je kontroliranje populacije pasa lutalica jedino moguće uz izgradnju azila, te uz sterilizaciju i registraciju kućnih ljubimaca, što je i jedini efektan i human način rješavanja ovog problema, te model kojim su i razvijene zemlje poput Njemačke odavno riješile ovaj problem (Svjetska zdravstvena organizacija je još 90-tih godina utvrdila da je masovno ubijanje pasa na ulici bezuspješno i čak kontraproduktivno u smanjenju njihove populacije). Međutim, kada smo naš prijedlog o financiranju azila poslali i u pisanoj formi i lično predstavili općinskom načelniku, on je to kategorički odbacio iz nama nepoznatih razloga. Pa dokad više?
Odlučno pozivamo i Općinu Velika Kladuša da se po pitanju ovog stravičnog događaja i konačne izgradnje azila za napuštene životinje oglasi do UTORKA, 24.11., te da konačno stane na kraj mučenju i ljudi i životinja na ulicama našeg grada. Općina Velika Kladuša konačno treba pokazati da je, POŠTO JE ZADUŽENA ZA TO, spremna za rješavanje ovog problema. Također pozivamo delegaciju Općine Velika Kladuša da HITNO posjeti ranjenu djevojčicu u Kantonalnoj bolnici u Bihaću i osigura adekvatno liječenje i kasniju brigu/sve moguće terapije na teret općine, jer JE NAPAD DIREKTNO PROUZROČEN NEDJELOVANJEM I IZBJEGAVANJEM ZAKONSKE OBAVEZE OD STRANE OPĆINSKE VLASTI.
Ukoliko se i na ovaj poziv Općina Velika Kladuša ne odazove i time izazove dalja kršenja brojnih zakona o zaštiti ljudi i životinja, Udruženje „Topla šapa“ će pozvati sve građane općine Velika Kladuša na miran protest ispred zgrade općine. O eventualnom datumu i vremenu održavanja ćemo sve blagovremeno obavijestiti, ali još jednom pozivamo Općinu da konačno otvori oči i krene u rješavanje ovog gorućeg problema!

Novembar 21, 2015 This post was written by Categories: Uncategorized Tagged with:
No comments yet


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Top